M U S T A F A S A Ğ L A M
+90 216 524 13 00 [email protected] Pzt - Cuma: 9.00 - 18.00

İletişim Bilgileri

Balon Anjiyoplasti

Koroner Arter Hastalığı (KAH) kalp adalesini besleyen ve koroner arterler olarak adlandırılan atardamarların daralma ve tıkanması ile kan akımının kısmen ya da tam kesilmesi sonucu ortaya çıkar. Koroner damarların yapısını en iyi gösteren tanı aracı koroner anjiyografidir. Koroner anjiyografi işlemi sonrasında herhangi bir işlem yapılmaksızın operasyon veya ilaç tedavisine karar verilebilir. Uygun darlık ve tıkanıklıkları açmak için balon anjiyoplasti ve/veya stent (çelik kafes) uygulanabilir.

Koroner Balon Anjiyoplasti, koroner anjiyografi sonucunda hastalıklı damarına balon uygulaması kararı alınan hastalara, aynı seansta veya daha sonraki bir seansta daralmış veya tıkalı damarı açmak için yapılan tedavi girişimidir. Balon dilatasyon (balonla genişletme) işlemi kardiyoloji kateter laboratuarında anjiyo işlemi sırasında veya daha sonra planlanarak yapılır. Kalp krizi geçiren hastalarda hemen vakit geçirmeksizin uygulanır.

Bunun için kateter denilen 2-3 mm kalınlıktaki plastik tüp koroner damarın ağzına yerleştirilir ve içerisinden geçirilen çok ince tel darlık bölgesinden geçirilir. Tel üzerinden önceden çapı ve boyu belirli balon sönük durumda koroner damardaki darlık bölgesine getirilir.Dışarıdan serum-boyalı madde verilerek şişirilir, damar açılır ve sonra söndürülerek çıkarılır.